I. Pre-Listening Exercises [Top] |
Shopping is much easier when you understand prices and the money system of the country where you live. This listening activity will help you understand dollars and cents in the United States.
SAMPLE SENTENCES:
- The shirt costs five dollars and eighty cents ($5.80).
- The DVD is on sale for five eighty ($5.80).
- Your meal comes to twelve seventeen ($12.17).
II. Listening Exercises [Top] |
Listen by pressing the “Play Audio” button. Then, choose the price you hear. Press the “Final Score” button to check your quiz.
III. Post-Listening Exercises [Top] |
Using an online currency converter (f you are living in a foreign country other than the United States), figure out the price of these items in US dollars. Share your results with your friends:
- a liter or gallon of milk
- a loaf of bread
- a can of soda pop
- a McDonalds cheeseburger
- a liter or gallon of gas
Comments
comments
Leave A Comment